Różne oblicza anioła

postać anioła stróża

Biblia podaje kilka grup aniołów, podzielonych na chóry. A jednak praca Hansa Memlinga przedstawia to w dużo większym uproszczeniu! Tryptyk „Sąd Ostateczny” przedstawia kontrastowe zachowanie Bożych pomocników – obraz anioła stróża.

KOMITET ORGANIZACYJNY

W środkowej części obrazu siedzi Bóg. Pod nim rozciąga się scena ziemskiego sądu, natomiast dookoła kręcą się zapracowane anioły: pierwszy dmie w trąbę, inny niesie błyszczący miecz, kolejny jakiś zwój – być może antyczny symbol wymierzania sprawiedliwości. Jedno jest pewne: mają pełne ręce roboty. Dlatego autor zbytnio nie dba o ich kontury. Jako dobrzy pomocnicy nie powinni rzucać się w oczy.

SĘDZIA

Pod okiem Jezusa zakuty w zbroję skrzydlaty waży ludzkie uczynki. Za pomocą złotej i szkarłatnej barwy dodatkowo podkreślono jego siłę. Bezlitośnie rozdziela ludzi na dwie grupy. W temacie anioł stróż obraz – www.meritohurt.pl/obrazy-swiete/aniol-stroz.html ten nie ma w sobie zbyt wiele łagodności, jednak… Ten zakuty w zbroję rycerz również jest obrońcą życia – wiecznego.

ZASTĘPCA GOSPODARZA

Na lewym skrzydle tryptyku przedstawiono świętego Piotra, gdy wpuszcza „dobrych” do raju. Ci nadzy, lecz szczęśliwi, bez lęku podchodzą do wrót. A tam już witają ich aniołowie! Niczym najbardziej gościnni gospodarze stoją na wieżyczkach, pozdrawiając gości. Zapewne są tymi, dla których zabrakło miejsca na dole. Przy wejściu tłoczy się już tłum skrzydlatych. Rozdają nowe szaty, pomagają je ubrać, gratulują.

W piekle również pojawia się anioł. Niczym nieustraszony poseł dmie w trąbę, zupełnie jakby opłakiwał konieczność wiecznego potępienia. Choć u dołu stado czarnych diabłów bezlitośnie torturuje skazanych, Boży wysłannik wierzy w moc Pana. Dlatego wygrywa Jego hymn.

Tryptyk Hansa Memlinga jak żaden inny prezentuje uproszczoną gamę anielskich obowiązków. A jednak brakuje na niej tego najważniejszego… Może to celowy zabieg? Bóg powierza nas opiece swoich sług wyłącznie do czasu ostatecznego rozliczenia?