Kult Miłosierdzia Bożego

Czym jest kult, który wyrósł na podstawie obrazu „Jezu, ufam Tobie”? Co ma z nim wspólnego święta Faustyna? Czym jest sam obraz?

Obraz Miłosierdzia Bożego

drewniany obraz jezusa miłosiernegoPierwsze dzieło powstało dzięki inspiracji świętej Faustyny (poprzez namalowanie jej wizji Jezusa) w 1934 roku przez malarza Eugeniusza Kazimirowskiego. Po raz pierwszy pokazany wiernym w roku 1935 podczas Święta Miłosierdzia Bożego w Ostrej Bramie w Wilnie. Siostrze Faustynie nie odpowiadało wykonanie, nie pokrywało się z jej wizją Jezusa.

Co przedstawia Obraz?

Na pierwszym planie obrazu Jezusa Miłosiernego dostępnego w hurtowni z Meritohurt mamy stojącego Jezusa ubranego w białą szatę. Podnosi prawą rękę w geście błogosławieństwa, lewą wskazuje na swoje serce, z którego wychodzą dwa promienie: biały i czerwony. Kolor krwi symbolizuje właśnie ją – kolor życia dusz. Kolor biały za to oznacza wodę usprawiedliwiającą duszę. Obie miały wypłynąć z przebitego na krzyżu boku Jezusa. Niektórzy są przekonani, że te barwy przedstawiają flagę Polski.

Kult Miłosierdzia Bożego

Wraz z siostrą Faustyną od 1937 roku rozwinął się Kult Miłosierdzia Bożego. Wraz z rozwojem, obraz Jezusa Miłosiernego zaczęto kopiować na coraz większą skalę w formie obrazków opatrzonych Koronką do Miłosierdzia Bożego. Wielu katolików wierzy w obietnice Jezusa związane z obrazem, uznając to, że jest znakiem przypominającym ludziom o obowiązku chrześcijańskiej ufności względem Boga i aktywnej miłości w stosunku do innych ludzi.